Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Zuckerberg thotë se Apple po e bllokon inovacionin me pagesat e imponuara ndaj zhvilluesve të aplikacioneve mobile me pagesë

Drejtori i Përgjithshëm i Facebook Mark Zuckerberg ka pohuar se Apple po i ‘mbërthen’ aplikacionet mobile në sistemin e saj operativ pasiqë po aplikon tarifa me norma të monopoleve, thotë një raport i ri i Daily Mail.

Zuckerberg këto komente i bëri në një adresim me video live të enjten për më shumë se 50,000 punonjës të Facebook, thuhet sipas Buzzfeed.

Ai shtoi se kontrolli i Apple mbi App Store ‘bllokon inovacionin, bllokon konkurrencën’ dhe ‘lejon Apple të aplikojë shuma të monopoleve.’

Nuk është hera e parë që Apple është akuzuar se ka abuzuar me fuqinë e saj dominuese në App Store, ku prodhuesi i iPhone kërkon një komision prej 30 përqind prej të gjitha shitjeve që bëhen brenda aplikacioneve në iPhone.

Postime të ngjashme

Nokia X20 sjell smartfon 5G nën 350 euro

S.B.

Pas Facebook, alarm për Linkedin – 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web”

S.B.

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve

S.B.

Mineralet nga fundi i oqeanit mund të përdoren për prodhimin e baterive të veturave elektrike

S.B.

Facebook dhe Instagram bien përsëri për shumë përdorues

S.B.

Prezantohen 6 telefona inteligjentë të rinj nga Nokia

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...