Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Zv/kryeministri Dimitrov u takua me ambasadorin e Hungarisë, Duks

Shkup, 19 tetor, zhurnal.mk – Marrëdhëniet bilatrale, integrimi evropian i Maqedonisë së Veriut, si dhe përmbushja e agjendës reformuese evropiane ishin temat të cilat sot i diskutuan Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov dhe Ambasadori i Hungarisë Laslo Ishtvan Duks.

Zëvendëskryeministri Dimitrov theksoi se mbështetja hungareze për integrimet e rajonit, si dhe ndihma e përgjithshme në politikë, ekonomi dhe në zhvillim për vendin tonë është e rëndësisë së veçantë edhe në këtë periudhë.

“Jemi mirënjohës për ndihmën konkrete me ekspertët hungarez për funksionimin në përforcimin e kapaciteteve tona administrative si nevojë për ndërlidhje për fillimin e negociatave me Unionin”, tha Dimitrov.

Bashkëbiseduesit iu referuan edhe Raportit të Komisionit Evropian për Maqedoninë e Veriut, për çka u dakorduan se paraqet konfirmim për përkushtimin tonë në reforma dhe valorizimin e përpjekjeve në kontekstin e kapitullit të ri të procesit aderues – fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian deri në fund të vitit.

Postime të ngjashme

Prof.dr. Vetoni Latifi sjell librin e tij më të ri mbi Marrëdhëniet Ndërkombëtare

R Zh

Në kërkim të pronarëve të vërtetë të kompanive

T E

Zhurnal mëson / Anketës së Grubit dhe Osmanit e shpalosur në mbledhjen e fundit të kryesisë së BDI-së si në kohën e Enver Hoxhës, diktatorit! Pakënaqësia vazhdon…

R Zh

10 të vdekur, 333 raste të reja dhe 268 të shëruar nga Covid 19

T E

Komuna e Çairit dhe Sarajit nderuan misionarët e diferencuar politik

R Zh

ASH-AA: Politika të largojë duart nga arsimi

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...