Zvicër, një ushtari vdes nga një plumb në kokë

nga Redaksia

Një ushtar vdiq pasi u godit aksidentalisht me armë zjarri të martën në mëngjes rreth orës 9 të mëngjesit gjatë një stërvitje në terrenin e paradës Bremgarten (AG). Të shtëna ka ardhur nga një pushkë, plumb « qorr », njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Presidentja e Konfederatës foli për mediat të mërkurën për një rast “tragjik” dhe i përcolli mendimet e saj familjes së viktimës.

Sipas njoftimit, anëtarët e shkollës së rekrutimit Furnizimi 45 ishin në stërvitje kur një armë zjarri shkoi drejt kokës së viktimës. Ai ka marrë ndihmën e parë në vend, më pas është transportuar me helikopter në një spital civil ku ka ndërruar jetë dje në mëngjes.

Arma në fjalë do të ishte një pushkë sulmi, arma standarde e shërbimit që i jepet çdo ushtari. Nuk dihen ende arsyet e këtij aksidenti. Një hetim u hap nga drejtësia ushtarake.

Vdekja e një rekruti të ushtrisë të martën në Bremgarten (AG) është “gjithashtu një rast shumë i rëndë për mua personalisht. Ky lloj aksidenti është shumë, shumë i rëndë për ata që na rrethojnë dhe për ata që janë në krye të ushtrisë… », deklaroi Viola Amherd të mërkurën para mediave të mbledhura në Aarau, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Viktima 22-vjeçare mbeti e plagosur për vdekje nga një plumb në kokë gjatë një gjuajtje aksidentale me një mjet ushtarak. Ajo vdiq në spital. Një hetim i drejtësisë ushtarake është duke u zhvilluar.

TË REKOMANDUARA

Kush jemi ne

Zhurnal.mk është Agjenci e Lajmeve e pavarur, e themeluar në vitin 2009, që e mbulon Maqedoninë, Kosovën, Shqipërinë edhe lajmet nga bota.

Regjistrohu

Subscribe my Newsletter for new blog posts, tips & new photos. Let's stay updated!

@2009-2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More