Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Zvicra, e gatshme për të vaksinuar fëmijët dhe adoleshentët, porosit 7 milionë doza nga Moderna

Qeveria zvicerane po planifikon të vaksinojë fëmijët dhe adoleshentët. Është vendosur një porosi për shtatë milionë doza të tjera të vaksinës Moderna për shpërndarjen në fillim të vitit të ardhshëm.

Logjika është se njerëzit, sigurisht ata të klasifikuar në rrezik, ka të ngjarë të kenë nevojë për doza përforcuese të vaksinës deri në fund të vitit dhe deri më 2022, shkruajnë mediat zvicerane, shkruan albinfo.ch.

Marrëveshjen e bën Moderna, e cila ka pajisje prodhimi në kantonin Valais, furnizuesin kryesor të vaksinave për vendin. Megjithëse ka porosi edhe për Pfizer/Biontech, Curevax dhe Novavax.

Qeveria thotë se ka mjaft doza, ose të gatshme ose të porositura, për të vaksinuar fëmijë dhe adoleshentë.

Postime të ngjashme

“Takimi Mitsotakis-Erdogan, një hap drejt një vere më të qetë”

Bekim Laçi

Si skenë filmash, grabitësit sulmojnë furgonin e blinduar në mes të Italisë

Bekim Laçi

Kremlini nuk pret marrëveshje në samitin Putin-Biden

Bekim Laçi

Dalin pamjet, në laboratorin e Wuhanit kishte lakuriqë nate të gjallë

Bekim Laçi

OBSH: Numri i të infektuarve me coronavirus po bie, por jo edhe i të vdekurve

Bekim Laçi

Biden takon zyrtarë të lartë të BE për rifillimin e marrëdhënieve transatlantike

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...