Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Zvicra ndryshon sërish listën e karantinës: Kush largohet nga dita e sotme

Ndryshimet hyjnë në fuqi më 20 maj, vetëm tri ditë pas ndryshimeve të fundit në listë më 17 maj.

Zvicra ka bërë një azhurnim tjetër të listës së karantinës, duke hequr të gjitha shtetet e mbetura austriake, Hungarinë, Poloninë dhe pjesë të Francës dhe Italisë, së bashku me disa vende të tjera.

Shtetet austriake të Salzburgut dhe Austrisë së Epërme janë hequr, që do të thotë se asnjë pjesë e Austrisë nuk është tani në listë.

Rajonet franceze të Bretagne dhe rajoni Nouvelle-Aquitaine gjithashtu janë hequr, ndërsa Bazilikata e Italisë nuk është më në listë, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Kombet e tjera evropiane që janë hequr përfshijnë Hungarinë, Poloninë dhe Serbinë, ndërsa Katari dhe Territoret Palestineze gjithashtu janë hequr nga lista.

Ndryshimet hyjnë në fuqi më 20 maj, vetëm tri ditë pas ndryshimeve të fundit në listë më 17 maj.

Zvicra pritet të bëjë ndryshime të rëndësishme në listën e karantinës në fund të majit, duke lejuar kryesisht njerëzit që janë vaksinuar plotësisht të hyjnë në vend.

Rajonet e Emilia Romagna, Friuli dhe Toskana në Itali së bashku me Burgenland, Carinthia, Austria e Poshtme dhe Vjena në Austri u hoqën më 6 maj.

Në përgjithësi, një vend do të vendoset në listë kur nivelet e infeksionit janë më të larta se ato në Zvicër.

Disa vende janë vendosur megjithatë në listë për shkak të shqetësimeve të mutacionit. Historikisht kjo përfshinte Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa aktualisht India, Kanada, Brazili, Afrika e Jugut dhe Nepali.

Postime të ngjashme

Arabia Saudite nuk do të pranojë asnjë person nga jashtë për kryerjen e Haxhit këtë vit

Dafina Vidishiqi

COVID-19 në SHBA: 431 të vdekur në 24 orët e fundit

Dafina Vidishiqi

Joe Biden i dhuron Boris Johnsonit një biçikletë me ngjyra të flamurit të Britanisë së Madhe

Dafina Vidishiqi

BE dritë jeshile pasaportës dixhitale të vaksinimit

Dafina Vidishiqi

G7-ta me projekte infrastrukturore kundrejt Kinës

Zekirija Haxhiu

SHBA, 431 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...