Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Zvicra në alarm: Të gjithë shtretërit e terapisë intensive të zënë

Zvicra njoftoi se 876 shtretër të kujdesit intensiv të certifikuar dhe të njohur nga Shoqëria Zvicerane e Mjekësisë Intensive janë “praktikisht të gjithë të zënë” për shkak të urgjencës së koronavirusit. Kjo është bërë publike në një njoftim për shtyp nga Kompania, botuar në faqen e saj të internetit.

Protesta në Berlin- Mijëra njerëz dolën në rrugë në Berlin kundër politikave të qeverisë për të ndaluar infeksionin e koronavirusit. Shumë protestues nuk vunë maska ​​dhe nuk respektuan distancat, prandaj policia përdori hidrantët e zjarrit dhe ujë për t’i shpërndarë ato. Polici shoqëroi mbi 100 demonstrues.

Qeveria gjermane ndërhyri në protesta, duke theksuar se “liria e shprehjes së mendimit është një vlerë e lartë e Kushtetutës sonë dhe kritikat ndaj masave dhe debatit publik mbi këto duhet të jetë i mundur dhe i domosdoshëm, por ne gjithashtu duhet të respektojmë masat kundër Covid”.

Hungaria zgjat bllokimin deri në shkurt- Hungaria ka njoftuar se do të zgjasë bllokimin e pjesshëm kundër përhapjes së koronavirusit deri në 8 shkurt. Bllokimi i pjesshëm në Hungari supozohej të mbaronte në 10 dhjetor. Ndër masat anti-Covid, ndalimi i orarit ndërmjet 20:00 dhe 5:00, ndalimi i tubimeve dhe mësimeve në internet për shkollat ​​e mesme dhe universitetet. Të gjithë hyjnë në statusin e gjendjes së jashtëzakonshme në fuqi që nga 11 nëntori.

Postime të ngjashme

Italia do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese

N E

Forcimi i aleancës SHBA-Japoni e shqetëson Kinën

N E

Së shpejti vaksina “Sputnik V” do të prodhohet në Serbi

N E

Turqai me numër rekord të rasteve me Kovid-19

N E

Rusia mirëpret ftesën e SHBA, por kritikon sanksionet

N E

Rusia do të dëbojë 10 diplomatë amerikanë

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...