Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Zvogëloni rrezikun e kancerit të gjirit me këtë ndryshim të vogël në ushqyerje

Kanceri i gjirit është kanceri i dytë më i zakonshëm në Shtetet e Bashkuara, duke prekur një në tetë gra.

Duke pasur parasysh përhapjen e tij, shumë prej nesh po kërkojnë hapa të lehtë parandalues ​​për të ulur rrezikun tonë të kancerit, si ngrënia e vakteve të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Por ndërsa dieta juaj është e rëndësishme për zvogëlimin e rrezikut nga kanceri i gjirit, shkencëtarët tani besojnë se kur hani është po aq e rëndësishme sa ajo që hani kur bëhet fjalë për parandalimin e kancerit të gjirit. Aty hyn agjërimi me ndërprerje.

Çfarë është agjërimi me ndërprerje?

Agjërimi me ndërprerje është praktika e kalimit midis kohërave të ngrënies dhe kohëve të agjërimit gjatë ditës. Në mënyrë tipike agjërimet janë diku nga 12 deri në 16 orë, duke ngrënë më pas në  periudha prej tetë deri në 12 orë.

Praktika është e lidhur me përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë humbjen e peshës, riparimin e qelizave, nivelet e përmirësuara të insulinës dhe rritjen e imunitetit ndaj disa problemeve dhe sëmundjeve.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të agjërimeve të kufizuara në kohë, varësisht nga shëndeti dhe qëllimet e një personi. Njëra nga këto është agjërimi bazuar në ritmet cirkadiane. Kjo do të thotë të hani vetëm gjatë orëve të ditës, që është rreth 10 deri në 12 orë të ditës në varësi të kohës së vitit, dhe të përmbaheni nga ngrënia gjatë natës, shkruan First For Women.

Si mundet agjërimi me ndërprerje të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit?

Shkencëtarët më parë zbuluan se mbipesha rrit rrezikun e zhvillimit të të paktën 13 llojeve të kancerit sepse ngatërrohet me nivelet e insulinës së trupit dhe ciklet cirkadiane. Gratë në menopauzë gjithashtu janë në rrezik në rritje të kancerit të gjirit për shkak të moshës dhe ndryshimit të niveleve të hormoneve.

Në këtë studim të ri mbi kafshët botuar në Nature Communications, studiuesit zbuluan se agjërimi i kufizuar në kohë bazuar në ritmet cirkadiane kishte efekte pozitive në nivelet e insulinës, duke i rikthyer ato në ndjeshmërinë e tyre të saktë dhe gjithashtu duke zvogëluar madhësinë e tumorit në proces.

Postime të ngjashme

Të moshuarit duhet të ndjekin këtë dietë popullore për të shtuar vite në jetën e tyre

D V

Ndikimi i konsumit të mishit në jetëgjatësi

D V

Konsumuesit e dardhave, kanë 35 për qind më pak shanse të bëhen obez

D V

Patatja e ëmbël mund të ndihmojë në rregullimin e hormoneve gjatë menopauzës

D V

Dermatologët: Nuk janë agrumet, një perime ka funksion të trefishtë kundër rrudhave

D V

Kura për tensionin dhe aneminë – Panxhar me hudhër dhe vaj ulliri

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...