Agjencia Zhurnal.mk

Desktop Under Menu 1

Desktop Under Menu 2

Çfarë e shtyu Vihtor Hugo-në që t’i shkruante përkthyesit italian të romanit të tij “les misérables”? (letra e 1862)

“Le Rappel” ka botuar, të dielën e 13 janarit 1878, në faqen n°3, letrën ekskluzive të Victor Hugo drejtuar përkthyesit italian të romanit të tij “Les Misérables”, më 18 tetor 1862, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : Një Read more…

Lexoni 6 fakte për Bekim Fehmiun

Bekim Fehmiu ishte një aktor shqiptar, nga Kosova, i cili ka lindur në Sarajevë, por që një kohë të gjatë ka jetuar në Beograd, ku edhe ka vdekur në vitin 2010. Babai i Bekim Fehmiut ishte nga Gjakova, Ibrahim Fehmiu, ishte patriot i shquar, njëri ndër mësuesit e gjeneratës së Read more…

Ndërron jetë studiuesi i njohur Agron Fico, profesori që u mësoi shqip kinezëve dhe amerikanëve

Ka nderruar jete studiuesi i njohur Agron Fico, një prej dijetarëve që ia kushtoi tërë jetën trashëgimit shpirtëror të popullit shqiptar: etnofolklorit, pasurisë gojore, gjuhës së popullit dhe asaj të shkruar, traditave të kulturës popullore, gjenezës së popullit shqiptar. Lajmin e ka bere me dije Akademia e Shkencave me nje postim Read more…

Shoqata joqeveritare 22 Nentori, organizoi video konferencë shkencore “Historia kulturore e elitës shqiptare në Rumani”

Shkup, 25 maj, Zhurnal.mk – Shoqata joqeveritare 22 Nentori ne bashkepunim me Ministrine e kultures se Republikes se Maqedonise Veriore realizoj on line platformën e konferencës shkencore me titull: “Historia kulturore e elitës shqiptare në Rumani”, e financuar me konkursin per projekte me interes nacional per vitin 2020. Kete konference Read more…