Agjencia Zhurnal.mk

Desktop Header

Desktop Under Menu 1

Desktop Under Menu 2

Boris Johnson publikon fotografinë e takimit të kabinetit të tij online – harron se po tregonte më tepër se që duhej

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ngjalli frikë sot sigurie ndërsa postoi në internet mbledhjet e para online në Mbretërinë e Bashkuar – përfshirë detajet se si të bashkohen në bisedë. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, kryeministri, i cili aktualisht është duke u izoluar në Downing Street pasi u diagnostikua me Read more…

Nuk ka turistë, banorët të mbyllur në shtëpi – jaguarët dhe krokodilët “marrin kontrollin” e vendpushimeve në Meksikë

Disa pamje të publikuara nga mediat e huaja thuhet se tregojnë se si krokodilët, jaguarët dhe breshkat e detit po “marrin kontrollin” e dy vendpushimeve meksikane pasi aktivitetet turistike janë pezulluar dhe banorët janë mbyllur brenda shtëpive, si pasojë e COVID-19. Siç bëhet e ditur, përcjell Telegrafi, kafshët u filmuan Read more…

Edhe pse gjendet në pjesën më të prekur nga coronavirusi, kjo qytezë italiane me 1.200 banorë nuk ka të regjistruar as edhe një rast me COVID-19

Ferrera Erbognone është një vend i vogël në Lombardi të Italisë. Atje jetojnë rreth 1.200 persona, shumica prej të  cilëve janë të moshës mbi 60-vjeç. Për këtë vend po shkruan pothuajse çdo media në Itali. Edhe pse gjendet në epiqendrën e përhapjes së coronavirusit në veri të Italisë, atje nuk Read more…

Si duket vetëizolimi në vendin me 1.3 miliard banorë, hindusët ndërtojnë shtëpiza druri në pemë në mungesë të dhomave personale

Në një vend me 1.3 miliard banorë siç është India, është shumë e vështirë që qytetarët t’i përmbahen masave të vetëizolimit dhe kufizimit të lëvizjes nga frika e përhapjes së coronavirusit. Megjithatë një grup të rinjsh në Indi janë detyruar të gjejnë një zgjidhje për t’i respektuar këshillat e ekspertëve, Read more…

Markat e njohura botërore ridizajnojnë logot e tyre, për të “promovuar distancën sociale” – në luftën kundër coronavirusit

McDonald’s, Coca-Cola, Audi dhe Volkswagen janë vetëm disa nga konglomeratët e korporatave që po interpretojnë “distancimin shoqëror” me dizajnimin e logos së tyre. Termi është bërë i njohur kohët e fundit për shkak të përhapjes së coronavirusit, përcjell Telegrafi. Distanca sociale do të thotë të qëndrosh dy metra larg nga Read more…

Mbreti i Tajlandës e ka rezervuar në tërësi një hotel në Gjermani që të vetizolohet nga coronavirusi, për të qëndruar me ndihmësit dhe 20 shoqërueset e haremit

Së bashku me 20 shoqërueset e haremit, mbreti i Tajlandës është vetizoluar nga coronavirusi, në një hotel në Gjermani. I njohur si Rama X, mbreti i Tajlandës Maha Vajiralongkorn e ka rezervuar në tërësi Grand Hotel Sonnenbichl, në mënyrë që të jetë i sigurt gjatë kohës së pandemisë, transmeton Telegrafi. Read more…

Burj Khalifa ndriçohet me mesazhe mbi coronavirusin, flet edhe shqip: “Ne jemi të gjithë në këtë së bashku”

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë filluar një fushatë të titulluar “Qëndroni në shtëpi, qëndroni të sigurt”, për të inkurajuar banorët që të mos i lënë shtëpitë e tyre në mesin e pandemisë së coronavirus, që ka vrarë dy dhe infektoi 248 në shtetet e Gjirit. Mesazhi #Qëndronështëpi është shfaqur në Read more…

error: Content is protected !!