Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Gjumi i tepërt mund të shkaktojë humbje të kujtesës

Zhurnal Ads

Shkencëtarët kanë gjetur se personat të cilët bëjnë më 9 orë gjumë dhe më shumë gjatë natës janë të rrezikuar nga kjo gjendje.

Një numër i madh i studimeve ka treguar se mungesa e gjumit, mund të shkaktojë sëmundjen e Alzhemierit.

Mirëpo, së fundmi shkencëtarët dhe hulumtuesit kanë gjetur se edhe gjumi i tepërt i vë personat në rrezik për të zhvilluar një kujtesë të dobët.

Ata kanë gjetur se njerëzit që bëjnë gjumë 9 apo edhe më shumë orë kanë treguar një rënie specifike në kujtesë dhe në aftësinë e gjuhës, raporton “Daily Mail”.

Mirëpo, ata që bëjnë 6 orë e më pak, po ashtu janë në rrezik për zhvillim të dobët të kujtesës.

Ekspertët janë ende të pasigurt se pse gjumi i tepër mund të shkaktojë këtë gjendje, por ata kanë thënë se njerëzit me këtë problem kanë ndërprerje në trurin e tyre, çka i bënë ata të flenë më shumë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Njerëzit në Japoni janë duke hipur në aeroplanët e rremë për të bërë pushime virtuale nëpër botë

admin

IA identifikon më shumë se 100 000 kratere hënore

S.B.

Nuk janë të gjithë lotët të njëjtë: Ekzistojnë tri lloje lotësh dhe të gjithë kanë funksion shumë të rëndësishëm!

admin

Sa është paga vjetore e një astronauti?

S.B.

Ai u përpoq të parkonte veturën elektrike Taycan, dhe pastaj gjithçka shkoi keq

S.B.

Harbin, burri gjigant i borës “debuton” për vitin 2021

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...