Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Dhjetë ndryshime që duhet t’i bëni gjatë të tridhjetave

Shumë njerëz i kalojnë të njëzetat e tyre duke bërë veprime që nuk janë të shëndetshme për shëndetin dhe jetën e tyre.

Ndërsa shkencëtarët tani sugjerojnë se mosha 30 vjeçare është një kohë ideale që të filloni me ndërtimin e shprehive që janë të shëndetshme dhe fitimprurëse.

The Independent e ka përpiluar një listë prej 10 gjërave që njeriu duhet t’i bëjë kur ta ketë arritur këtë moshë.

  1. Ndërprisni duhanin.
  2. Bëni gjumë të rregullt (duhet të flini dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë).
  3. Ushtroni rregullisht në palestër apo merruni me aktivitete tjera sportive.
  4. Filloni të mbani një ditar ku mund t’i shkruani momentet e veçanta të jetës.
  5. Filloni të kurseni të holla duke u munduar që të mos shpenzoni në gjëra të panevojshme.
  6. Bëhuni të lumtur me atë që keni.
  7. Filloni të ndiqni ëndrrën e jetës.
  8. Mos u mundoni t’i kënaqni të gjithë.
  9. Mos e krahasoni vetën me të tjerët.
  10. Falni vetveten për gabimet tuaja.

Postime të ngjashme

Kjo çantë në formë aeroplani e Louis Vuitton kushton ‘më shumë sesa disa aeroplanë të vërtetë’

S.B.

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

Hapën themelet e një ndërtese, banorët e një fshati në Indi gjetën një enë të mbushur me stoli ari dhe argjendi – por gëzimi i tyre zgjati shumë pak

S.B.

Mësim në plazh për nxënësit në Spanjë

S.B.

Stërvitësi vritet nga ariu i cirkut pasi harroi të hiqte maskën e koronavirusit në kafazin e tij

S.B.

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...