Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Nisni ditën me mollë për të qenë të shëndetshëm

Deri më tani, kemi dëgjuar dhe besuar në shprehjen popullore: “Një mollë në ditë dhe i thua mjekut ik.”

Të gjitha varietetet e mollëve përmbajnë vlera të jashtëzakonshme, por ato jeshilet janë të pasura me proteina, vitamina, minerale dhe mbi të gjitha, fibër.

Mollët jeshile rregullojnë problemet me tretjen, nivelet e glukozës në gjak dhe përmirësojnë oreksin.

Mollët jeshile mund të konsumohen që në fillim të ditës me stomak bosh dhe ju ofrojnë përfitimet e mëposhtme.

Antioksidantët

Mollët jeshile janë një nga burimet më të mira të flavonoidëve dhe vitaminës C.

Së bashku, këto përbërës funksionojnë si antioksidantë dhe shfarosin radikalet e lira që dëmtojnë qelizat.

Avantazhi i të ngrënit një mollë jeshile me stomak bosh është se organizmi pajiset me armë të forta për largimin e këtyre substancave të rrezikshme dhe shmangien e sëmundjeve kronike.

Rënie në peshë

Ngrënia e një molle jeshile me stomak bosh është e rëndësishme në përpjekjet tuaja për të rënë në peshë.

Mollët jeshile përmbajnë pak kalori dhe shumë fibër, duke shuar urinë menjëherë.

Me mollën jeshile, metabolizmi do të punojë më së miri.

Glukoza në gjak

Molla jeshile me stomak bosh balancon nivelin e sheqerit në gjak.

Kjo është shumë e rëndësishme për njerëzit që vuajnë nga diabeti dhe jo vetëm.

Duke qenë se mollët jeshile janë të pasura me fibër të tretshme, ngrënia me stomak bosh vonon përthithjen e sheqerit dhe ky efekt zgjat për shumë kohë.

Studimet tregojnë se gratë që hanë një mollë jeshile me stomak bosh çdo ditë kanë 30% gjasa më pak për tu prekur nga diabeti i tipit 2.

Mjekët thonë se ne kemi nevojë për 28 gramë fibër në ditë.

Një mollë e vetme ka 5 gramë.

Dhëmbë të bardhë e të pastër

Me ngrënien e mollës jeshile në mëngjes ju mund të pastroni dhëmbët.

Fibra shkatërron bakteret e gojës dhe shmang akumulimin e baktereve të tjera.

Rrahje të shëndetshme të zemrës

Një arsye tjetër përse duhet të hani mollë me stomak bosh është kaliumi që balancon lagështinë e qelizave.

Kjo është e nevojshme për rrahje të rregullta të zemrës.

Shkencëtarët thotë se njeriu ka nevojë për 4.700 miligramë kalium në ditë.

Çdo mollë përmban 115 miligramë kalium që mjafton për të mbajtur rrahjet e zemrës në nivele optimale./agroweb/

Postime të ngjashme

Katër simptoma të një tiroideje joaktive

Dafina Vidishiqi

Ilaçi më i mirë për djegiet nga dielli gjindet në kuzhinën tuaj

Dafina Vidishiqi

Kjo është barishtja që zvogëlon rrezikun e kancerit dhe parandalon plakjen e trurit

Lea Muslija

BRITANIA E MADHE DO TË APLIKOJË DOZË TË TRETË PËR TË GJITHË TË VAKSINUARIT

Lea Muslija

Kura me mjaltë dhe limon për problemet me tretjen

Lea Muslija

Mbijeton foshnja që lindi në muajin e pestë, feston 1 vjetorin e lindjes

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...