Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

Janë rritur çmimet e shitjes së prodhuesve të produkteve industriale

Shkup, 9 tetor, zhurnal.mk – Çmimet e shitjes së prodhuesve të produkteve industriale në gusht të këtij viti janë më të larta për 1.6 për qind në bazë mujore, ndërsa për 0.1 për qind në bazë vjetore.

Sipas Entit shtetëror të Statistikave, në gusht të vitit 2020, krahasuar me korrikun e vitit 2020, çmimet e shitjes së prodhuesve të produkteve industriale, në total, ishin më të larta në sektorin e minierave dhe guroreve për 14.9 për qind, në sektorin e prodhimit për 0.4 dhe në sektorin e furnizimit me energji elektrike, gaz, avull dhe klimatizim me 7.1 për qind.

Në gusht të vitit 2020, krahasuar me gushtin e vitit 2019, çmimet totale të prodhuesve të produkteve industriale ishin më të larta në sektorin e minierave dhe guroreve për 3 për qind dhe në sektorin e furnizimit me energji elektrike, gaz, avull dhe klimatizim për 4.3 për qind, ndërsa në sektorin e Industrisë prodhuese ishin më të ulëta për 0.3 për qind.

Postime të ngjashme

Më shumë se një dokument për ndryshimin e kufijve në Ballkan, DW përmend luftën

R Zh

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjet nga Pakoja e pestë e masave ekonomike

R Zh

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...